Zobacz, który regulator jest dla ciebie.
Potrzeby klientów są tak różne, że jeden typ regulatora to za mało 🙂
W ofercie mamy kilka modeli, które klienci wybierają w zależności od zastosowania. Zapoznaj się z poniższymi opisami poszczególnych regulatorów i sprawdź, który z nich będzie Ci najbardziej odpowiadał.
RN-01 – jest to nasz podstawowy regulator z automatycznymi stycznikami. Zarządza pracą grzałki, żeby nie dopuścić do wyłączania się instalacji fotowoltaicznej.
Najczęściej wybierany przez klientów.
Jeśli szukasz prostego rozwiązania problemu wyłączającej się instalacji fotowoltaicznej, bez żadnych dodatkowych funkcji, to jest to najlepszy wybór. Regulator działa w pełnej automatyce – wystarczy go tylko podłączyć i włączyć.
Regulator nadzoruje każdą fazę niezależnie i uruchamia grzałkę tylko na tej fazie, na której może pojawić się ryzyko przekroczenia 253 V. Na pozostałych fazach, z mniejszym napięciem grzałka nie pracuje.
Dzięki temu możesz w maksymalny sposób wykorzystać prąd z własnej produkcji – dla pracy innych urządzeń lub do odprowadzenia prądu do sieci.
Ten model najlepiej sprawdza się w domach, w których podstawowym źródłem grzania wody są inne urządzenia niż grzałka – ta jest wykorzystywana tylko jako narzędzie do zapobiegania wyłączaniu się instalacji fotowoltaicznej.
Przeznaczony dla:
- domów ogrzewanych pompą ciepła
- domów ogrzewanych piecem gazowym
- gospodarstw rolnych
RN-02 – ma dokładnie taką samą funkcjonalność jak regulator podstawowy, ale wyposażony jest w styczniki manualno-automatyczne, które umożliwiają dodatkową możliwość zarządzania pracą grzałki.
Wybierany przez klientów, którzy chcieliby mieć możliwość nie tylko automatycznego ale również samodzielnego uruchamiania lub wyłączania grzałki.
Kiedy może się przydać ta funkcja? Najczęściej przydaje się… w czarnej godzinie.
Załóżmy że ogrzewasz dom pompą ciepła – następuje awaria urządzenia, a serwisant powiedział że będzie za dwa dni. Tymczasem Ty potrzebujesz ciepłą wodę jeszcze dzisiaj, jutro i pojutrze rano, a nie dopiero po wizycie serwisanta.
Tu przydaje się właśnie nasz drugi model regulatora – możesz w takim przypadku po prostu włączyć grzałkę przy pomocy przełączników w regulatorze. Ogrzejesz wodę przy pomocy grzałki, a po wizycie serwisanta od pompy ciepła przełączysz ponownie pracę regulatora na automatyczną.
Przeznaczony dla:
- domów ogrzewanych pompą ciepła
- domów ogrzewanych piecem gazowym
- gospodarstw rolnych
RN-03 – regulator z timerem. Dzięki timerowi umożliwia ogrzewanie wody nie tylko żeby uniknąć wyłączenia instalacji fotowoltaicznej, ale również w innych godzinach.
Ten regulator pełni dwie funkcje – przede wszystkim zapobiega temu, żeby instalacja fotowoltaiczna się wyłączyła ale również pełni funkcję „normalnego” ogrzewania wody.
Jest sporo domów, które korzystają z grzałki jako podstawowego źródła ciepłej wody – całorocznie lub sezonowo. Na przykład zimą ogrzewają dom oraz ciepłą wodę piecem na ekogroszek, który po sezonie wygaszają, a wodę w bojlerze wiosną i latem ogrzewają już tylko grzałką.
Tu przydaje się właśnie regulator z timerem, który odpowiednio zaprogramowany zapewnia ciepłą wodę przez cały dzień. Szerzej opisaliśmy to w naszym blogu pod tym linkiem:
Regulator napięcia z programatorem czasowym – przyda się?
Przeznaczony dla:
- domów ogrzewanych piecem na ekogroszek/pellet
- domów w których wodę ogrzewa się tylko grzałką elektryczną sezonowo lub cały rok
RN-04 – regulator jednofazowy. Urządzenie ma taką samą funkcjonalność jak pozostałe, różni się tym, że monitoruje jedną fazę oraz uruchamia grzałkę na tej jednej fazie.
Jeśli masz jednofazową instalację fotowoltaiczną i również problem z wyłączeniami spowodowanymi zbyt wysokim napięciem, to ten wariant regulatora jest dla Ciebie.
Regulator należy podłączyć do tej fazy, do której jest podłączona Twoja elektrownia; do tej samej fazy należy również podłączyć grzałkę.
Ze względu na to, że jednofazowe instalacje mają mniejsze moce (zazwyczaj około 3 kWp) sugerujemy, żeby grzałka podłączona do regulatora miała mniejszą moc, np. 1 kW lub 1,5 kW. Dzięki temu po włączeniu grzałki przez regulator około połowa produkowanego prądu z fotowoltaiki będzie nadal odprowadzana do sieci energetycznej.
Przeznaczony dla:
- domów z jednofazowymi instalacjami fotowoltaicznymi
Mam nadzieję, że znalazłeś tutaj taki typ regulatora, który u Ciebie sprawdzi się najlepiej. Ale jeśli masz jakieś wątpliwości który wybrać, to nie ma problemu – skontaktuj się z nami, z przyjemnością pomożemy przy wyborze urządzenia!