Jak w większości przypadków, tak i tutaj odpowiedź w zasadzie brzmi „to zależy”, ale przedstawię kilka wyliczeń, które pozwolą ustalić, czy zakup tego urządzenia jest uzasadniony.
Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy opłacalności zakupu, to:
- jaką masz moc instalacji fotowoltaicznej
- jak często Ci się wyłącza instalacja fotowoltaiczna
- jak długie są te wyłączenia
- czy masz odpowiedni zbiornik na c.w.u.
Te punkty pozwolą oszacować, ile energii tracisz z powodu tego, że instalacja fotowoltaiczna się wyłącza, ile ta energia jest warta „w pieniądzach” oraz czy poniesione nakłady zwrócą się w jakimś przewidywalnym okresie.
Moc instalacji fotowoltaicznej
Zalecamy montaż regulatora przy instalacjach o mocy od 4,5 kWp w górę. Oczywiście przy mniejszych instalacjach również będzie działał, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że przy mniejszych instalacjach system będzie zabierał proporcjonalnie więcej wyprodukowanego prądu na swoją pracę.
Im większa instalacja, tym większe korzyści.
Porównajmy produkcję i prąd do dyspozycji w instalacjach o różnej wielkości:
instalacja 4,6 kWp
falownik 4 kW
moc grzałki 3 kW
wielkość produkcji w szczycie: 4000 W
zużycie prądu przez grzałkę: 3000 W
pozostały prąd do dyspozycji: 1000 W
instalacja 6,5 kWp
falownik 6 kW
moc grzałki 3 kW
wielkość produkcji w szczycie: 6000 W
zużycie prądu przez grzałkę: 3000 W
pozostały prąd do dyspozycji: 3000 W
instalacja 8,9 kWp
falownik 8 kW
moc grzałki 3 kW
wielkość produkcji w szczycie: 8000 W
zużycie prądu przez grzałkę: 3000 W
pozostały prąd do dyspozycji: 5000 W
Grzałka w każdym wariancie zużywa tyle samo prądu, natomiast im większa instalacja, tym więcej prądu zostaje do wykorzystania dla innych urządzeń, albo do odprowadzenia do sieci w momencie gdy zostanie uruchomiona grzałka.
Uwaga! Powyższe zestawienie zakłada równą pracę grzałki na wszystkich trzech fazach. Wystarczy natomiast, że w trakcie pracy grzałki włączysz inne urządzenia, które obniżą napięcie na jakiejś fazie, to regulator automatycznie odłączy grzałkę na tej fazie, więc realnie prąd do dyspozycji będzie większy.
A co z instalacjami jednofazowymi?
Jednofazowe instalacje mają mniejszą moc, ale nie ma potrzeby w ich przypadku stosować trójfazowej grzałki. Dla tych instalacji można wykorzystać inną wersję naszego regulatora (również jednofazową), do której można podłączyć jednofazową grzałkę, np. o mocy 1500 W. Wówczas przy produkcji prądu na poziomie 3000 W i zużyciu na ogrzewanie wody 1500 W pozostaje drugie tyle do dyspozycji dla użytkownika.
Jak często wyłącza się instalacja fotowoltaiczna
Jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna wyłączą się sporadycznie, raz czy dwa razy w ciągu dnia (jak na przedstawionych poniżej wykresach), to jest to bardziej niedogodność niż problem.
Trzeba to potraktować na razie jako ostrzeżenie i dosyć regularnie monitorować wykresy produkcji prądu. To dlatego, że możesz być już na granicy pojawienia się częstszych wyłączeń. W tej chwili jeszcze nie jest to problem – instalacja na chwilkę się wyłączyła i straciłeś z tego powodu tylko 0,5 kWh energii. Natomiast jeśli w Twojej okolicy pojawi się kilka nowych instalacji fotowoltaicznych, to wówczas wyłączenia z powodu wysokiego napięcia zaczną się trafiać częściej i będą trwały dłużej.
Dlatego jeśli masz taką sytuację, jak na przedstawionych wykresach, to proponuję bardzo regularnie przeglądać wykresy żeby nie przegapić tego momentu, w którym pojawi się naprawdę duży spadek produkcji.
Jeśli mogę podzielić się swoim doświadczeniem, to ja zobaczyłem ten problem w 2021 roku, jak… już było po wszystkim. Tzn. skończył się sezon letni, instalacja przestała się wyłączać, a ja gdzieś w listopadzie przeglądałem podsumowanie rocznej produkcji i zdziwiłem się, że jest wyraźnie mniejsza niż w 2020 r. Dopiero wtedy zauważyłem wyłączenia instalacji fotowoltaicznej w sezonie letnim. Wszystkie czynności przeciwdziałające problemowi mogłem uruchomić dopiero w kolejnym sezonie wiosna – lato.
Jak długie są wyłączenia instalacji fotowoltaicznej
Jeśli wyłączenia instalacji trafiają się często i są długie, to przestaje być to uciążliwością, a staje się realnym problemem.
Poniżej przedstawiam dwa wykresy, które naniosłem na jeden rysunek, przedstawiające produkcję z dwóch dni:
- wykres pomarańczowy – produkcja z dnia 9.09.2020 r. – 49,50 kWh
- wykres zielony – produkcja z dnia 10.09.2021 r. – 36,40 kW
Jak widać, z powodu wyłączenia instalacji fotowoltaicznej strata tylko w tym jednym dniu wyniosła 13,1 kWh. Produkcja była mniejsza o 27% w porównaniu do tej rok wcześniej! A jest to zestawienie za okres, w którym dzień jest już wyraźnie krótszy (ponad dwa miesiące po najdłuższym dniu w roku), więc możemy śmiało założyć, że we wszystkich wcześniejszych miesiącach, w których produkcja jest największa (maj-sierpień), straty były jeszcze większe i mogły sięgać 20 kWh w każdym słonecznym dniu.
Przy założeniu ceny prądu na poziomie 0,8 zł za 1 kWh tylko tego jednego dnia strata wynosi 10,48 zł.
Jak łatwo obliczyć, regulator przy stratach na takim poziomie zwróci się w ciągu około 100 słonecznych dni, czyli można założyć że w ciągu jednego niecałego sezonu wiosna – lato, w którym produkcja prądu jest największa.
Odpowiedni zbiornik na c.w.u.
Zbiornik na wodę jest niezbędnym elementem systemu – musi mieć możliwość zamontowania grzałki elektrycznej oraz musi być odpowiedniej pojemności. 120 l to minimalna pojemność, którą zalecamy, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się zbiornik o pojemności 300 l.
Jeśli nie masz odpowiedniego zbiornika, a chciałbyś skorzystać z regulatora, to niezbędna będzie wymiana/dokupienie odpowiedniego zbiornika, a to też powoduje dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić w inwestycji.
Jeśli miałbyś jakieś pytania dotyczące regulatora, doboru grzałki czy zbiornika, to zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.